Adoracja
Wieczysta Adoracja
Monstrancja35-lecie Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu

2022 roku parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie obchodziła Jubileusz 35-lecia wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. W ramach obchodów odbyło się w naszej parafii X Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach, w sobotę i niedzielę, 21 i 22 maja. Zaprosiliśmy nań delegacje i duszpasterzy z trzydziestu ośrodków w Polsce, w których trwa – podobnie jak u nas – całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Warto przypomnieć, że inicjatorem forów była nasza parafia, i że pierwsze takie forum odbyło się na Kole w 2012 roku z racji jubileuszu 25.lecia wieczystej adoracji. Od tamtej chwili upłynęło dziesięć lat i można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Centralnym punktem programu forum była Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego, ks. abpa Salvatore Pennacchio w sobotę, 21 maja o godz. 19:00.

Idea modlitwy nieustannej istnieje w Kościele od początku. “Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5, 17) – wzywa nas św. Paweł Apostoł. Średniowiecze przyniosło nam adorację Eucharystyczną poza Mszą św. zainspirowaną prawdopodobnie adoracją relikwii świętych. Można te dwa elementy połączyć i będziemy mieli nieustanną adorację, dzień i noc przez cały tydzień, czyli 168 godzin tygodniowo. Wierzący w obecność Chrystusa pod postacią chleba trwają przed Nim w dzień i w nocy, bezustannie, oczywiście zmieniając się co godzinę lub co parę godzin. Kościół jest otwarty całą dobę. Przychodzą starzy i młodzi, dzieci i młodzież. Przyjeżdżają tu z całej miejscowości i spoza niej. Przychodzą uczniowie przed klasówkami, studenci przed egzaminami. Czasem w niedzielę nad Adoracja jest tylko wtedy, gdy ktoś jest przed Panem Jezusem i wierzy w Niego. Zapewnienie dyżurów adoracyjnych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu jest bardzo trudne i jest pewnego rodzaju moralnym cudem. Wymaga wyrzeczeń i zmagania się z naszą słabością, jak i wystawia na próbę całą wspólnotę adorujących. Począwszy od 2012 roku co roku organizowane są fora całodobowej ogólnodostępnej wieczystej adoracji dla umocnienia wspólnot, które temu się poświęcają, oraz dla świętowania radości z tego dzieła, które rozwija się tam, gdzie Duch Święty tchnie. Ranem przychodzi trochę młodzieży po imprezach. Codziennie przewijają się setki ludzi spragnionych spotkania z Chrystusem. Wielu z nich doznaje szczególnych łask lub je wyprasza.

Wieczysta Adoracja w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie (teraz Sanktuarium) trwa nieprzerwanie od 1987 roku i jest zapewniona przez kilkaset osób z Bractwa Adoracji Najświętszego Sakramentu, którzy trwają przed Najświętszym Sakramentem w ramach dyżurów adoracyjnych.

Adoracja Najświętszego Sakramentu jest jednym z największych skarbów Kościoła, pozostawionych dla wiernych. Nieustająca adoracja daje możliwość przyjścia do Pana Jezusa o każdej porze dnia i nocy, żeby zaczerpnąć siły oraz doznać pocieszenia. I warto z tego daru jak najczęściej korzystać, gdyż nie jest on dostępny w każdym miejscu i każdym kościele.

Przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie jest wystawiony Najświętszy Sakrament, znajduje się urna, do której należy wrzucić wypełnioną deklarację. Księża odezwą się do osoby, która ją złożyła.

Skip to content