Warszawskie Łagiewniki




Warszawskie Łagiewniki




Nazwę tę nosi skwer u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej, gdzie od 2002 r. raz w roku odbywają się centralne obchody Święta Miłosierdzia Bożego dla Warszawy. Właśnie tam znajduje się posąg Jezusa Miłosiernego autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły. Figura jest wiernym odwzorowaniem obrazu, który powstał na podstawie płockiej wizji św. Faustyny Kowalskiej. Gospodarzem uroczystości jest parafia św. Józefa na warszawskim Kole, która wystawiła wyjątkowy posąg jako swoiste wotum przełomu tysiącleci. Rangę stołecznych uroczystości wzmocnił sam kard. Kazimierz Nycz, który niedługo po objęciu urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego nazwał to miejsce Warszawskimi Łagiewnikami i osobiście zaprosił mieszkańców całej archidiecezji do świętowania kultu największego przymiotu Boga.

Obejmując ster rządów w Kościele warszawskim, arcybiskup Nycz miał za sobą doświadczenie w obserwacji kultu Miłosierdzia Bożego w swojej rodzimej archidiecezji krakowskiej, gdzie Jan Paweł II konsekrował nowe sanktuarium w Łagiewnikach i mówił o potrzebie wyobraźni miłosierdzia. Zaledwie dwa tygodnie po objęciu urzędu metropolity warszawskiego 15 kwietnia 2007 r. metropolita warszawski przybył na warszawskie Koło i przewodniczył pierwszym w swoim życiu obchodom tego święta w stolicy. Właśnie w tym dniu wypowiedział słowa, które dały początek nazwie Warszawskie Łagiewniki („Uczyńmy z tego miejsca Warszawskie Łagiewniki”). W homilii podkreślił szczególną rolę rodziny jako świątyni życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. W ten sposób nawiązał do przegranej batalii w sejmie o wpisanie ochrony życia do konstytucji RP. Nie krył rozczarowania faktem, że przez małe partykularne interesy zaprzepaszczono nadrzędną ideę, jaką jest całkowita ochrona ludzkiego życia. Przestrzegał również przed duchową schizofrenią, polegającą na łączeniu osobistej wiary z areligijnymi zachowaniami w sferze publicznej. Podkreślał potrzebę świadczenia Ewangelii w codziennym życiu.

Wyjątkową oprawę miała uroczystość zorganizowana 19 kwietnia 2009 r., w której połączono tradycyjne świętowanie przy pomniku z odsłonięciem tablicy upamiętniającej papieża Jana Pawła II na frontonie kościoła św. Józefa. W liście pasterskim na wielki post kard. Kazimierz Nycz zachęcił wiernych do pielęgnowania w parafiach i rodzinach kultu Miłosierdzia Bożego, który nam powierzył Jan Paweł II. Obchody w dniu 11 kwietnia 2010 r. przebiegały pod znakiem żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej. Dzień wcześniej polski samolot z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią Kaczyńską, ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim oraz przedstawicielami parlamentu, duchowieństwa, kultury, rozmaitych organizacji i stowarzyszeń (razem 96 osób) roztrzaskał się na rosyjskiej ziemi, w drodze na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Zapanowało uczucie przygnębienia i niepewności. Niektórzy parafianie z Koła stracili w katastrofie swoich znajomych i przyjaciół. Wśród ofiar był m.in. ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, promotor dwóch prac dyplomowych księdza proboszcza Zbigniewa Godlewskiego. Uroczystości w Warszawskich Łagiewnikach przewodniczył abp. Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

Wyjątkową oprawę miało świętowanie w dniu 1 maja 2011 r. W tym dniu bowiem papież Benedykt XVI beatyfikował Jana Pawła II – niestrudzonego orędownika i propagatora kultu Miłosierdzia Bożego. Na pielgrzymkę do Watykanu udały się setki tysięcy Polaków, w tym parafianie z Koła. Ci, którzy zostali w kraju, prosto sprzed odbiorników radiowych i telewizyjnych przybyli do Warszawskich Łagiewnik, aby dziękować za beatyfikację wielkiego rodaka. O godz. 15.00 siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej odmówiły koronkę. Następnie na placu za posągiem rozpoczęła się Eucharystia, uświetniona śpiewem chóru Cantate Domino z parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie. Celebrujący ją bp Marian Duś podkreślił, że beatyfikacja Jana Pawła II w tym dniu nie jest przypadkiem. Polski papież miał bowiem ogromne zasługi dla rozwijania kultu Miłosierdzia Bożego według form propagowanych przez św. Faustynę Kowalską. Właśnie on najpierw beatyfikował (1993), a później kanonizował (2000) apostołkę i sekretarkę Miłosierdzia Bożego. On też ustanowił Święto Miłosierdzia dla całego Kościoła i w przededniu tej uroczystości odszedł do domu Ojca. Na zakończenie uroczystości ks. Zbigniew Godlewski zaprosił mieszkańców do odwiedzenia kiermaszu i miasteczka zabaw dla dzieci, współorganizowanego z Urzędem Dzielnicy Warszawa-Wola.

W 2014 r. święto było jednocześnie dziękczynieniem wiernych archidiecezji warszawskiej za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II (27 kwietnia). Pierwszy raz celebransem liturgii był bp Rafał Markowski, który przywiązuje dużą wagę do głoszenia orędzia o największym przymiocie Stwórcy. Wymownym znakiem jego zaangażowania w rozwój kultu jest herb biskupi z monogramem Chrystusa, z którego wychodzą dwa promienie nawiązujące do promieni na obrazie Jezusa Miłosiernego. Pod tarczą herbową widnieje zawołanie: „Jezu ufam Tobie”. Po uroczystości podium ołtarzowe zamieniło się w scenę, na której zorganizowano koncert papieski.

Ostatnie przed pandemią koronawirusa obchody święta Miłosierdzia Bożego na Moczydle odbyły się 28 kwietnia 2019 r. Już po raz dziewiętnasty przed posągiem Chrystusa siostry z domu zakonnego przy ul. Żytniej poprowadziły koronkę z rozważaniem pasyjnym. Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Michał Janocha. Była to jego pierwsza celebracja tego święta w Warszawskich Łagiewnikach. Sufragan warszawski w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na powszechny i niczym nieograniczony aspekt Miłosierdzia Bożego. Mianowicie, że jest ono dostępne dla wszystkich bez wyjątku. Każdy człowiek jest inny, ale w tej różnorodności każdy może doświadczyć miłosierdzia. Tradycyjnie nie lada atrakcją był festyn i kiermasz na straganach wokół miejsca celebry. Największą popularnością cieszył się jednak koncert zespołu „Trubadurzy”, który zgromadził liczne pokolenie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Powrót Warszawskich Łagiewnik po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa nastąpił 24 kwietnia 2022 r. Mszy św. o godz. 15.00 przewodniczył bp Rafał Markowski. Po uroczystości religijnej uczestnicy wysłuchali koncertu Izabeli Trojanowskiej. Była to już dwudziesta odsłona Warszawskich Łagiewnik. Rok później 16 kwietnia celebracji eucharystycznej w parku Moczydło przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a uroczystości uświetnił koncert Stanisławy Celińskiej.

Skip to content